ŞTIRI DECEMBRIE 2011
:: Răzvan Popovici - cel mai bun antrenor de juniori în 2011
:: Cristian Murgoci, locul doi la categoria "Cel mai bun junior"
26.12.2011

Răzvan Popovici, antrenorul CSŞ2 Siromex Baia Mare, a fost desemnat cel mai bun antrenor de juniori în ancheta realizată de FRR pentru 2011. Ceilalţi şapte câştigători ai anchetei sunt: Marius Tincu, Daniel Carpo, Cosmin Cioriciu, Razvan Ailenei, Ionut Florea, Emilia Vizitiu si Vlad Iordachescu. Primii doi primesc această distincţie pentru al doilea an consecutiv. Toti cei opt vor primi trofeele la inceputul anului 2012.

O poziţie bună în clasament ocupă şi Cristian Murgoci, aflându-se pe locul doi la categoria "Cel mai bun junior din Romania 2011", la 2 puncte distanţă de locul I. Redăm mai jos clasamentele pe categorii, precum şi procedurile de vot.


Răzvan Popovici

Cel mai bun jucator de seniori 2011 – Extern:
Locul 1: Marius Tincu – 13 puncte + 3 puncte (vot site)= 16 puncte
Locul 2: Mihaita Lazar – 11 puncte
Locul 3: Valentin Ursache – 10 puncte
Locul 4: Ovidiu Tonita – 6 puncte
Locul 5: Paulica Ion – 5 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal, Robert Antonin – Manager Academia de Rugby si Hari Dumitras – Director National de Dezvoltare au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cel mai bun jucator de seniori 2011 – Intern:
Locul 1: Daniel Carpo – 14 puncte + 3 puncte (vot site)= 17 puncte
Locul 2: Mihai Macovei – 12 puncte
Locul 3: Florin Vlaicu – 8 puncte
Locul 4: Valentin Calafeteanu – 6 puncte
Locul 5: Madalin Lemnaru – 5 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal, Robert Antonin – Manager Academia de Rugby si Hari Dumitras – Director National de Dezvoltare au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cel mai bun antrenor de seniori din Romania 2011:
Locul 1: Cosmin Cioriciu – 13 puncte + 3 puncte (vot site)= 16 puncte
Locul 2: Eugen Apjok – 14 puncte
Locul 4: Cristian Branescu – 8 puncte
Locul 4: Marin Mot – 6 puncte
Locul 5: Stefan Demci – 4 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal, Robert Antonin – Manager Academia de Rugby si Hari Dumitras – Director National de Dezvoltare au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cel mai bun junior din Romania 2011:
Locul 1: Razvan Ailenei – 13 puncte
Locul 2: Marian Gorcioaia – 11 puncte
Locul 2: Cristian Murgoci – 8 puncte + 3 puncte (vot site)= 11 puncte
Locul 3: Alexandru Oancea – 8 puncte
Locul 4: Vasilica Pascu – 5 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal, Nicolae Manolache – Presedintele Comisiei Tehnice de Juniori si Hari Dumitras – Director National de Dezvoltare au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.


Cristian Murgoci

Cel mai bun antrenor de juniori din Romania 2011:
Locul 1: Razvan Popovici – 13 puncte + 3 puncte (vot site)= 16 puncte
Locul 2: Horia Himpea – 10 puncte
Locul 3: Ciprian Popa – 9 puncte
Locul 4: Virgil Nastase – 7 puncte
Locul 5: Florin Nistor – 6 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal, Nicolae Manolache – Presedintele Comisiei Tehnice de Juniori si Hari Dumitras – Director National de Dezvoltare au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cel mai bun jucator de Rugby 7 din Romania 2011:
Locul 1: Ionut Florea – 10 puncte + 3 puncte (vot site)= 13 puncte
Locul 2: Adrian Apostol – 8 puncte
Locul 3: Alexandru Beldean – 6 puncte
Locul 4: Daniel Statulescu – 4 puncte
Locul 5: Nicolae Barbu – 2 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal si Daniel Neaga – fost antrenor al nationalei de rugby 7 au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cea mai buna jucatoare de Rugby 7 din Romania 2011:
Locul 1: Emilia Vizitiu – 10 puncte
Locul 2: Alina Dinca – 6 puncte + 3 puncte (vot site)= 9 puncte
Locul 3: Liliana Radu – 8 puncte
Locul 4: Ana Maria Sandu – 4 puncte
Locul 5: Andreea Gaita – 2 puncte

Procedura de vot: Daniel Mitrea – Antrenor Federal si Neculai Tarcan – antrenor al nationalei de rugby 7 feminin au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatoarea votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

Cel mai bun arbitru 2011:
Locul 1: Vlad Iordachescu – 60 puncte
Locul 2: Horatiu Bargaunas – 56 puncte + 3 puncte (vot site)= 59 puncte
Locul 3: Radu Petrescu – 52 puncte
Locul 4: Bogdan Milita – 32 puncte
Locul 5: Cristian Raduta – 25 puncte

Procedura de vot: Capitanii si antrenorii echipelor din SuperLiga CEC Bank au oferit fiecaruia puncte de la 1 la 5. Castigatorul votului de pe FRR.ro a mai primit alte 3 puncte.

informaţii furnizate de www.frr.ro
:: Pristăviţă şi CSŞ 2 Baia Mare - premianţi în topurile DSJ
23.12.2011

Direcţia de Sport a Judeţului Maramureş (director Cornel Săvoiu), prin personalul de specialitate de care dispune, a alcătuit clasamentul celor mai buni sportivi în 2011. Jucătorul echipei CSŞ 2 Siromex Baia Mare, Constantin Pristăviţă, antrenat de Răzvan Popovici şi Mircea Taloş, a intrat în acest top. De asemenea, clubul CSŞ 2 Baia Mare (director Cornel Negruţ) a primit unul din premiile speciale pentru rezultatele din 2011.

Cei mai buni sportivi in 2011
1. Mihai Macovei si Ionut Dimofte (rugby, CSM Stiinta Baia Mare, antrenori - Eugen Apjok si Vasile Lucaci)
2. Laura Cupsa (fitness, Gold Star Baia Mare, antrenor - Monica Muresan)
3. Daniel Brata (judo, CSM Baia Mare, antrenor - Vasile Pop)
4. Bogdan Scurtu (biatlon, CSS Baia Sprie, antrenor - Marin Ananie) si Madalina Cupsa (karate kyokushin, Kanku Baia Mare, antrenor - Grigore Petrut)
5. Cristina Mnerie (fitness, Gold Star Baia Mare, antrenor - Monica Muresan)
6. Ionut Achim (taekwon-do ITF, Gi-DO Baia Mare, antrenor Dorel Fantana) si Eliza Buceschi (handbal, HCM Stiinta Baia Mare / Extrem Baia Mare, antrenor - Costica Buceschi)
7. Narcis Pop (karate kyokushin, Kanku Baia Mare, antrenor - Grigore Petrut), Diana Gherghel (box, CSM Baia Mare, antrenor - Gheorghe Man) si Vasile Hreniuc (orientare, Stiinta Electro Sistem Baia Mare, antrenor - Iosif Hecko)
8. Vlad Tinca (karate kyokushin, Kanku Baia Mare, antrenor - Grigore Petrut), Robert Tutea (volei, Stiinta Explorari Baia Mare, antrenori - Marius Botea si Sorin Pop)
9. Reka Tamas (handbal, HCM Stiinta / CSS 2 Baia Mare, antrenori - Simona Maior Pasca si Costica Buceschi), Constantin Pristavita (rugby, CSS 2 Siromex Baia Mare, antrenori - Razvan Popovici si Mircea Talos), Ionut Vasian (judo, CSM Baia Mare, antrenor - Vasile Salincean) si Remus Catricicau (taekwon-do ITF, Stiinta Dragonul Baia Mare, antrenor - Dan Goron)


Constantin Pristăviţă

10. Raluca Grebla (culturism, CSM Baia Mare, antrenor - Maria Szabo)

Cele mai bune echipe in 2011
1. CSM Stiinta Baia Mare (rugby, antrenori - Eugen Apjok si Vasile Lucaci)
2. Stiinta Explorari Baia Mare (volei, antrenori - Marius Botea si Sorin Pop)
3. HCM Baia Mare (handbal, antrenori - Costica Buceschi si Magda Kovacs)

Premii speciale
- pentru cluburi: CSS 2 Baia Mare, LPS CSS Baia Mare, CSM Baia Mare, CSS Baia Sprie, CSS Sighetu Marmatiei, Academia de Handbal Minaur, CS Extrem Baia Mare, CS Marta Baia Mare, CS Stiinta Baia Mare;
- pentru sportivi si antrenori: Eugen Apjok si Vasile Lucaci (rugby, CSM Stiinta), Marius Botea si Sorin Pop (volei, Stiinta Explorari), Miruna Scripciuc (atletism, LPS Baia Mare, antrenor - Aurelian Hendrea), Ioana Duma (tenis de camp, CSS Sighet, antrenor - Eugen Mihaljek);
- alte premii speciale: Calin Matei - presedinte CSM Stiinta, Cristian Balaj - arbitru FIFA, Asociatia Presei Sportive din Romania, filiala Maramures.

:: Răzvan Popovici şi Mircea Taloş - cei mai bun cuplu de antrenori-juniori la Gala Transilvania
19.12.2011


Mircea Taloş (sursa imagine: Transilvania Rugby Union)

Gala "Transilvania Rugby", organizată, în premieră, la Cluj-Napoca, şi-a desemnat superlativele anului 2011. După cum era de aşteptat, băimărenii domină în clasamentele alcătuite de profesionişti. Cele două titluri cîştigate consecutiv de CSŞ 2 Siromex Baia Mare le-au adus antrenorilor Răzvan Popovici şi Mircea Taloş binemeritata distincţie de "cel mai bun cuplu de antrenori-juniori". Prezentăm în cele ce urmează toţi laureaţii "Galei Transilvania".

cel mai bun jucator senior: Ionut Dimofte (CSM Baia Mare)
cel mai bun jucator juniori U 19: Razvan Ailenei ( “U” Cluj)
cel mai bun junior U 18: Cristian Oros (Ariesul Mihai Viteazu)
cel mai bun junior U 17: George Dan (Ariesul Mihai Viteazu)
cel mai bun junior U 16: Stefan Alexandru (RCM Timisoara)
cel mai bun cuplu de antrenori la seniori: Eugen Apjok/ Vasile Lucaci (CSM Baia Mare)
cel mai bun cuplu de antrenori la juniori: Razvan Popovici / Mircea Talos (CSS 2 Baia Mare)
cel mai bun antrenor la juniori U 19: Horea Hampea (CS Gens Cluj)
cel mai bun antrenor la juniori U 18: Sorin Rus (Ariesul Mihai Viteazu)
cel mai bun antrenor la juniori U 17: Mircea Nistor (CSS Viitorul Cluj-Napoca)
cel mai bun antrenor la juniori U 16: Marin Marian (RCM Timisoara)
premiu special pentru activitatea minirugby (U 10, U 12, U 14) – Valentin Fetita (CS Soimii Campia Turzii)
cel mai bun arbitru: Gheorghe Sabau (Cluj)
cel mai bun arbitru debutant: Alin Utiu (Cluj)
cel mai bun manager de club: Dan Borzas (RCM Timisoara)
premiul fair-play: CSM Baia Mare
clubul cu cea mai mare ascensiune: RCM Timisoara
premiul pentru merite deosebite in SuperLiga CEC Bank: Universitatea Arad, “U” Cluj, CSM Baia Mare, RCM Timisoara, Stiinta Petrosani
premiul de excelenta pentru sprijinul acordat in activitatea Directiei de Dezvoltare Regionale Transilvania 2011 – Florin Matei (secretar general al FRR)
premiul pentru intreaga activitate in arbitraj: Emil Partoc si Gheorghe Sabau
premiul de excelenta pentru intreaga activitate in antrenorat: Octavian Chihaia si Stefan Ionescu
cel mai puternic sponsor in rugby: Dan Dinu ( RCM Timisoara)
cel mai bun presedinte de club: Calin Matei ( CSM Baia Mare)
premiul pentru revitalizarea rugby-ului feminin din Transilvania: CFR Brasov
premiul pentru sprijinul acordat in 2011 Directiei de Dezvoltare Transilvania: Ciprian Lar si Cantor Lorin (presedinte AJR Cluj)
premiul pentru sprijinul acordat rugby-ului sin Transilvania in 2011: CS Invest (Popa Sorin), LastChance (Dragos Dumitriu), Luca Prest (Ovidiu Rus)
distinctii speciale: Florea Gligor, Cristian Sauan, Silviu Spataru, Valter Marcu.

informaţii furnizate de www.frr.ro

:: Cei mai buni sportivi ai CSŞ 2 Siromex în 2011
12.12.2011

Echipa campioană a României în ultimele două sezoane la nivelul Under 19, CSŞ 2 Siromex Baia Mare, cu rezultate bune şi foarte bune la nivelurile Under 17 şi copii (Under 14), şi-a desemnat cei mai buni sportivi din 2011. Staff-ul tehnic, antrenori Răzvan Popovici şi Mircea Taloş, au decis:

Under 19
1. Cristian MURGOCI
2. Constantin PRISTĂVIŢĂ
3. Marius POCRIŞ
4. Vasile PARASCHIV
5. Ioan TOMĂSCU şi Florian ROŞU

Under 17
1. Norbert BĂLIN
2. Daniel KADAR
3. Mihăiţă MIHEŞ
4. Bogdan COSTE
5. Adrian MUREŞAN

Under 14
1. Matei ARDELEAN
2. Alexandru PETRUŞCA
3. Denis CURTEAN
4. Grigore LUCA
5. Paul NISTOR